Logo
Neviete si rady? Napíšte nám.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
12.02.2021
Obhliadka miesta montáže. Bezplatná obhliadka v Bratislave
Bezplatná obhliadka miesta inštalácie v Bratislave a okolí. Vyplnením formulára si Objednajte obhliadku zadarmo. Osobná obhliadka miesta inštalácie... čítať celé
11.08.2020
SERVIS KLIMATIZÁCIE
SERVIS-VYČISTENIE KLIMATIZÁCIE Servis-vyčistenie klimatizácie s dezinfekciou je častá požiadavka od zákazníkov. Realizujeme čistenie splitových klima... čítať celé
24.06.2020
Ako sa zbavím starej klimatizácie?
Máte doma starú klimatizáciu, ktorej sa chcete zbaviť? Ak sa chcete zbaviť starej bytovej klimatizácie objednajte si odbornú demontáž a my ju zdemon... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
  1. Úvod
  2. Blog informácie
  3. Prečo má vonkajšia jednotka multisplitu menší výkon ako súčet výkonov vnútorných jednotiek?
05.11.2022

Prečo má vonkajšia jednotka multisplitu menší výkon ako súčet výkonov vnútorných jednotiek?

Často sa stretávame s tým, že multisplit klimatizácia má výkon vonkajšej jednotky nižší ako je súčet výkonov jej vnútorných jednotiek. A je to v poriadku ak nemáme potrebu v lete chladiť so všetkými vnútornými jednotkami naraz na 100%.

Chladiaci výkon vonkajšej jednotky sa rozdeľuje medzi vnútorné jednotky podľa ich výkonu a potreby chladenia. Ak je niektorá vnútorná jednotka vypnutá, alebo má miestnosť vychladenú, tak do nej chadivo neprúdi. Preto nie je nutné mať výkon vonkajšej jednotky klimatizácie zhodný so súčtom chladiacich výkonov vnútorných jednotiek.

Môže ale nastať situácia kedy potrebujú chladiť všetky vnútorné jednotky naraz a na 100%. Vtedy ide aj vonkajšia jednotka naplno. Ale keďže je jej výkon slabší ako súčet výkonov vnútorných jednotiek, tak aj všetky vnútorné jednotky pôjdu na nižší výkon. Tento stav bude pretrvávať dovtedy, kým jedna z miestností nebude mať vychladené. Potom sa jej vetva automaticky priškrtí a výkon presmeruje do ostatných vnútorných jednotiek, ktoré ešte vychladené miestnosti nemajú.

Preto je dobré nastavovať požadovanú teplotu v miestnostiach na primeranú k potrebám danej miestnosti. V každej miestnosti môže byť nastavená iná teplota a niekde aj vypnutá vnútorná jednotka.

Ak máme priestor, kde budeme potrebovať vždy plný chladiaci výkon, potom bude potrebné nadimenzovať rovnaký výkon vonkajšej jednotky k súčtu výkonov vnútorných jednotiek. Vtedy budú mať vnútorné jednotky možnosť chladiť na plný výkon aj súčasne.

Výkonné vonkajšie jednotky sú ale často drahšie, väčšie a ťažšie, preto sa menej propagujú. Dôležité je, aby boli všetky jednotky čisté, keďže prenášajú energiu zo vzduchu do vzduchu.

Multisplit klimatizácie aj efektívne kúria. Žiadne špirály na kúrenie, ale tepelné čerpadlo vzduch–vzduch. Kúriť klimatizáciou sa oplatí. Kúriaci výkon je vždy násobne vyšší ako elektrický príkon (odber elektriky).

Potrebujem povolenie na montáž klimatizácie v byte?

Bezplatná obhliadka miesta inštalácie multisplit v Bratislave a okolí.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi