Logo
Neviete si rady? Napíšte nám.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
12.02.2021
Obhliadka miesta montáže. Bezplatná obhliadka v Bratislave
Bezplatná obhliadka miesta inštalácie v Bratislave a okolí. Vyplnením formulára si Objednajte obhliadku zadarmo. Osobná obhliadka miesta inštalácie... čítať celé
11.08.2020
SERVIS KLIMATIZÁCIE
SERVIS-VYČISTENIE KLIMATIZÁCIE Servis-vyčistenie klimatizácie s dezinfekciou je častá požiadavka od zákazníkov. Realizujeme čistenie splitových klima... čítať celé
24.06.2020
Ako sa zbavím starej klimatizácie?
Máte doma starú klimatizáciu, ktorej sa chcete zbaviť? Ak sa chcete zbaviť starej bytovej klimatizácie objednajte si odbornú demontáž a my ju zdemon... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
  1. Úvod
  2. Blog informácie
  3. Potrebujem povolenie na montáž klimatizácie v byte?
23.12.2021

Potrebujem povolenie na montáž klimatizácie v byte?

Potrebujem povolenie na montáž klimatizácie s umiestnením vonkajšej jednotky na fasádu domu?

Kým si klimatizáciu zaobstaráte je potrebné dopredu si rozmyslieť ako veľké priestory potrebujete klimatizovať, ako výkonnú klimatizáciu budete potrebovať, koľko ste ochotní do klimatizácie investovať a pod.

Pred kúpou si stanovte dopredu požiadavky, ktoré od klimatizácie očakávate a podľa nich si vyberte. Nezabudnite, že klimatizáciu bude potrebné odborne nainštalovať, to je podmienka spokojnosti.

Podľa usmernenia ministerstva dopravy je táto technická pomôcka považovaná za technické zariadenie. Tie nie sú brané medzi súčasti stavby a nie sú ani stavebným výrobkom. Preto nie je nevyhnutné získať na ne ohlášku či stavebné povolenie.

Avšak ešte pred inštaláciou bytovej klimatizačnej jednotky je dobré splniť niekoľko povinností. V prvom rade požiadajte správcu budovy o povolenie na montáž. Jeho súhlas by mal obsahovať dokumentáciu, z ktorej bude jasne vyplývať, kam klimatizáciu umiestnite. Ďalej by mal zahŕňať aj riešenie odvodu kondenzátu z klimatizácie a spôsob elektrického napájania.

Odporúča sa získanie súhlasu nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ak vonkajšiu klimatizačnú jednotku umiestňujete na časť domu, ktorá je vo vlastníctve všetkých a tým zasahujete do majetku aj ostatných.

Ak tak neučiníte, môžu nastať problémy so susedmi. Takto totiž možno konáte v nesúlade s domovým poriadkom, spoločenskou zmluvou alebo zákonom. V určitých prípadoch vás môžu donútiť odstrániť túto jednotku.

Vykonávame predaj a odbornú montáž klimatizácií, ako aj servis-vyčistenie na všetkých klimatizáciách. Radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk

Dobre namontovaná klimatizácia je zárukou dlhej životnosti klimatizácie bez porúch. Vykonávame montáže klimatizačných zariadení všetkých značiek. Záruka na montáž klimatizácie a na tesnosť spojov vykonaných technikom je 5 rokov. Spoje Cu potrubí letujeme na tvrdo, aby neboli mikroskopické úniky chladiva cez spojky. Celé dielo vyhotovíme na "kľúč" podľa dohodnutých požiadaviek. Radi Vám poradíme a nájdeme riešenie, sme certifikovaní odborníci.

Bezplatná OBHLIADKA  vyplňte objednávku a navrhnite termín.

Môžem si namontovať klimatizáciu sám?

Odbornú montáž klimatizácie si vyžaduje každá klimatizácia. Je to citlivé zariadenie, ktoré obsahuje chorovodíkové plyny. V prípade inštalácie firmou ktorá nemá oprávnenie na montáž klimatizácii, majiteľ klimatizácie stráca záruku na samotné zariadenie.

Realizáciou neodbornej inštalácie klimatizácie máte veľmi vysokú pravdepodobnosť okamžitej poruchy zariadenia a následnej veľkej škody, ktorej oprava často dosahuje vysoké náklady, prevyšujúce ceny odbornej inštalácie.

Klimatizácie sú citlivé na odborný postup inštalácie a pracujú s nebezpečnými látkami, ktoré môžu byť toxické a horľavé. Správneho deliktu sa dopustí ten, kto vykonáva činnosti podľa zákona č. 348/2015 Z.z. bez certifikátu o odbornej spôsobilosti.

Načo slúži klimatizácia?

Klimatizácia je v súčasnej dobe skoro v každej kancelárii, v obchodoch a autách samozrejmosťou a už ju mnoho ľudí začalo využívať aj v domácnostiach. Klimatizácia upravuje teplotu v miestnosti podľa potreby. Vie chladiť, ale aj kúriť ako tepelné čerpadlo, čo je úsporné. Klimatizácia nepoužíva elektrické špirály. Teplo čerpá z vonkajšieho vzduchu pomocou vonkajšej jednotky.

Vnútorná jednotka nasáva a cirkuluje vzduch z vnútorného priestoru, ktorý filtruje a upravuje teplotu na požadované nadstavené hodnoty. Klimatizácia automaticky udržiava nastavenú teplotu v interiéry bez ohľadu na teplotu vonkajšieho prostredia.

Radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk, alebo rovno vyplňte objednávku.

Orientačné stanovenie potrebného výkonu

Pri klimatizáciách do bytu je pre každých 10 m2 plochy miestnosti pri bežných parametroch (výška miestnosti 2,65 m, štandardné hodnoty hrúbky stien a izolácii) je potrebných cca 1 000 W chladiaceho resp. vykurovacieho výkonu.

K tejto hodnote je potrebné pripočítať vnútornú tepelnú záťaž v miestnosti napr. počítač cca 250 W a počet ľudí zdržujúcich sa bežne v miestnosti ( 1 osoba cca 150 W ) a iné tepelné zdroje ako veľké okná orientované na juh, alebo  podkrovné miestnosti.

Upozornenie: Pri väčšom poddimenzovaní výkonu klimatizácie sa klimatizácia stáva akoby pocitovo neúčinnou.

Príklad orientačného stanovenia tepelnej záťaže klimatizácie v byte:

Miestnosť o rozmeroch 5 x 4 = 20 m2 (m2 x 100W = 2 000 W) + notebook/PC (200 W) + TV (150W) + 2 osoby (2 x 150 W) = spolu: 2,6 kW teda pre danú miestnosť je potrebné zariadenie s chladiacim výkonom 2,6 kW.

Napr. z našej ponuky: Klimatizácia Samsung AR35 s chladiacim výkonom 2,6kW, vykurovací výkon vonk. jedn.: 2,9 kW, energetická trieda: A++/A+, chladiace médium R32.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi