Logo
Neviete si rady? Napíšte nám.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 • Štítky blogu
Novinky
12.02.2021
Obhliadka miesta montáže. Bezplatná obhliadka v Bratislave
Bezplatná obhliadka miesta inštalácie v Bratislave a okolí. Vyplnením formulára si Objednajte obhliadku zadarmo. Osobná obhliadka miesta inštalácie... čítať celé
11.08.2020
SERVIS KLIMATIZÁCIE
SERVIS-VYČISTENIE KLIMATIZÁCIE Servis-vyčistenie klimatizácie s dezinfekciou je častá požiadavka od zákazníkov. Realizujeme čistenie splitových klima... čítať celé
24.06.2020
Ako sa zbavím starej klimatizácie?
Máte doma starú klimatizáciu, ktorej sa chcete zbaviť? Ak sa chcete zbaviť starej bytovej klimatizácie objednajte si odbornú demontáž a my ju zdemon... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
 1. Úvod
 2. Blog informácie
 3. Aký je priebeh montáže klimatizácie?
20.11.2013

Aký je priebeh montáže klimatizácie?

Postup štandardnej montáže klimatizácie

O termíne a spôsobe montáže sa so zákazníkom vopred dohodneme (väčšinou už na obhliadke). Montáž začína ráno, záleží však na dohode so zákazníkom. Na montáž chodia dvaja odborne vyškolený a skúsený pracovníci na ktorých sa môže zákazník obrátiť so všetkými technickými otázkami.

Po vynosení inštalačného materiálu a náradia sa označí kde bude presne namontovaná vnútorná a vonkajšia klimatizačná jednotka. Zabezpečíme priestor montáže aby sa nič nepoškodilo a začneme realizovať prieraz cez stenu. Jeden pracovník vŕta prieraz a druhý zabezpečí odsávanie prachu aby bolo vždy montážne miesto čisté a neroznášala sa špina po miestnosti.

Ďalší postup je namontovanie konzoly vnútornej jednotky od ktorej sa namontujú krycie lišty až k prierazu cez stenu. Do líšt sa postupne poukladá hadica na odvod kondenzátu, medené potrubie na vedenie chladiva ku ktorému je prichytený komunikačný kábel (takzvané trasy). Namontuje sa vonkajšia konzola ku ktorej budú dotiahnuté trasy už aj s prívodným elektrickým káblom. Osadia sa klimatizačné jednotky na konzoly a postupne sa pripája medené potrubie chladiva, komunikačný a prívodný kábel.

Zapojí sa vákuové čerpadlo  ktoré zabezpečí vysatie vzduchu a vlhkosti z uzavretého systému. Pomocou meracieho prístroja s manometrom spustíme test na tesnosť systému. Skontrolujeme hodnotu na meracom prístroji a postupne napustíme chladiacu zmes do systému. Klimatizácia je pripravená na spustenie.

Pri odovzdávaní prác jeden pracovník zaškolí a ukáže všetky funkcie klimatizácie zákazníkovi, druhy pracovník uprace a vyčistí priestor montáže. Po zbalení a naložení náradia montéri odchádzajú od zákazníka. Celá montáž do 3 metrov trvá priemerne 5 hodín. 

Štandardná montáž klimatizácie zahŕňa:

 • 1x prieraz cez stenu z betónu, tehly
 • montáž konzoly vonkajšej jednotky
 • montáž vonkajšej jednotky
 • montáž vnútornej jednotky
 • odvod kondenzátu samospádom z vnútornej jednotky k vonkajšej jednotke
 • napojenie klimatizácie na elektrickú sieť káblom do 5 metrov
 • montáž medeného potrubia pre rozvod chladiva
 • komunikačný kábel prepojenie vnútornej a vonkajšej jednotky
 • krycie lišty pre vedenie potrubia
 • sprevádzkovanie klimatizácie
 • zaškolenie podľa návodu na obsluhu

Firma OPRAVY.SK vykonáva predaj a inštalácie klimatizácií. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk, alebo rovno vyplnte objednávku: www.opravy.sk  radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. 

Aké povolenia sú potrebné na montáž klimatizácie do bytu?

Montážou vonkajšej jednotky na fasádu bytového domu sa môže esteticky znehodnotiť dizajn budovy. Preto zásah do opláštenia budovy konzultujeme vopred, aby sa predišlo prípadným nezhodám v budúcnosti.

V prvom kroku si vyžiadajte povolenie na montáž klimatizácie do bytu od správcu budovy. Spravidla správca toto povolenie vydá na základe súhlasu od nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Majitelia bytov musia v niektorých prípadoch montáž vonkajšej jednotky klimatizácie ohlásiť stavebnému úradu. Táto povinnosť je posudzovaná individuálne, zohľadňuje sa výkon klimatizácie, umiestnenie, spôsob vedenia potrubia a elektrické napájanie.

V prípade historických budov je navyše potrebné aj schválenie pamiatkového úradu.

Firma OPRAVY.SK vykonáva predaj a inštalácie klimatizácií. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk, alebo rovno vyplnte objednávku: www.opravy.sk  radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. 

Osadzovanie klimatizačných jednotiek

Na umiestnenie exteriérových klimatizačných jednotiek pri dodatočnej inštalácií klimatizácie v bytoch je určená lodžia/balkón príslušného bytu.

Vonkajšiu jednotku klimatizácie je možno osadiť výlučne na vibračné utlmené nožičky na dlažbu lodžie/balkónu, alebo na konzolu na fasádu.  

Odvod kondenzu bude riešený samospádom k vonkajšej jednotke s voľným odkvapkávaním, alebo so zberom do nádoby, alebo bude zaústený do odtoku dažďovej ríny.

Elektrické napájanie klimatizácie bude zapojené do vonkajšej jednotky podľa výkonu z najbližšej zásuvky 230 V, alebo z elektrického rozvádzača. 

Prierazy pre rozvod chladiaceho média a odvod kondenzu je možné zrealizovať nasledovne:

 • v prípade realizácie prierazu pre rozvod chladiaceho média a odvod kondenzu v spodnej časti lodžie/balkóna musí byť prieraz zrealizovaný v minimálnej výške 150 mm od úrovne dlažby lodžie/balkóna, nakoľko do uvedenej výšky siaha hydroizolačná vrstva Bytového domu;
 • v prípade realizácie prierazu pre rozvod chladiaceho média a odvod kondenzu v hornej časti lodžie/balkóna musia byť rozvody vedené v uzatvorenej plastovej lište po fasáde ku klimatizačnej jednotke.

Firma OPRAVY.SK vykonáva predaj a inštalácie klimatizácií, ako aj servis-vyčistenie na všetkých klimatizáciách. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk, alebo rovno vyplnte objednávku: www.opravy.sk  radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. 

Riziká neodbornej montáže klimatizácie

Čo sa bežne stáva po neodbornej montáži klimatizácie? Často krát volajú nešťastní majitelia nových klimatizácii, že po neodbornej a väčšinou lacnej montáži riešia problém. No to už býva neskoro.

 • Nesprávne umiestnená klimatizácia nefunguje efektívne – v jednej časti miestnosti máte prievan a v druhej sa potíte.
 • Klimatizácia nedokáže vychladiť priestor – nevhodne zvolený typ a výkon klímy na ktorý vás pri montáži nikto neupozornil spôsobí zbytočne vysokú spotrebu energie alebo hlučnosť klímy.
 • Odvod kondenzátu nemá správny spád – vedeli ste, že kondenzát môže byť vedený aj do drezového sifónu? Alebo do dažďového zvodu, ale je veľmi dôležité venovať pozornosť tejto časti montáže aby sa predišlo zatekaniu alebo zničeniu vnútornej alebo vonkajšej jednotky
 • Zateká fasáda – nesprávne vedený odvod kondenzátu môže spôsobiť trvalé poškodenie fasády
 • Zateká stena pod vnútornou jednotkou – toto zatekanie je obzvlášť nebezpečné, pretože spôsobuje vlhnutie stien a tvorbu plesní. V neposlednom rade ale vedie k poškodeniu samotnej jednotky
 • Dochádza k vytvoreniu tepelného mosta – ak vznikne tepelný most, budete chladiť steny alebo naopak zohrievať fasádu. Tepelný most výrazne znižuje efektivitu klimatizácie, čo následne vedie k trvale vysokým nákladom na prevádzku.
 • Pri neodbornej montáži môžete mať problém s reklamáciou – ak sa samotná jednotka pokazí, musíte dokázať, že to nie je vinou nesprávnej montáže. Ak vám ale klímu dodáme aj namontujeme my, nemôžeme sa na nikoho vyhovárať.
 • Zle zvolený materiál na vedenia chladiva – hrozí “vyfučanie” chladiva a poškodenie steny, fasády aj samotnej jednotky
 • Nesprávne natlakovanie chladiaceho systému – vedie k priamemu poškodeniu klimatizácie, ktoré nekryje záruka.

Ak už investujete do klimatizácie, potrebujete predsa aby vám aj dobre slúžila. Nemá zmysel ušetriť pár percent na nekvalitnej práci a potom mať neustále problémy. Len si to predstavte – montovali by ste si sami napríklad nové okná? To isté platí aj pre klimatizáciu.

Firma OPRAVY.SK vykonáva predaj a inštalácie klimatizácií. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk, alebo rovno vyplnte objednávku: www.opravy.sk  radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie.

Postup prác pri montáži klimatizácie

Kvalita inštalácie na prvom mieste. Konkrétny dátum montáže klimatizácie navrhnite v objednávke. Je vhodné, aby ste vopred upozornili susedov kvôli hluku, pretože budeme vŕtať do steny. Pri vŕtaní použijeme priemyselný vysávač, takže sa nemusíte obávať prašnosti vo vašom byte. V deň inštalácie prídeme v dohodnutom čase a zdržíme sa u vás asi do 5 hodín. Vždy prídeme dvaja a okrem klimatizácie prinesieme všetok potrebný materiál a náradie.

Vymeriame, vyvŕtame, ukotvíme. Presne vymeriame umiestnenie vnútornej a vonkajšej jednotky klimatizácie a trasu pre medené potrubie, kondenz a káble.

Vyvŕtame prieraz do obvodovej steny. To býva najnáročnejšia činnosť. Práve tu sa môžeme zdržať. Ak je potrebná trasa do ďalšej miestnosti, vyvŕtame prieraz aj do príslušnej priečky.

Pripravíme osadenie vnútornej jednotky pomocou plechovej montážnej dosky. Ukotvíme konzoly pre uchytenie vonkajšej jednotky. Ďalej natiahneme biele lišty od vnútornej jednotky k vonkajšej jednotke.

Zapojíme, natlakujeme, skontrolujeme. Do pripravenej trasy nainštalujeme medené potrubie a káble. Napájacie káble na napojenie jednotky do elektriny a komunikačné káble na komunikáciu vnútornej a vonkajšej jednotky.

Osadíme vnútornú a vonkajšiu jednotku a pripojíme ich na pripravené rozvody a odvod kondenzu. Následuje vákuovanie klimatizácie a rozvodov -musí sa odsať vzduch. Robíme to pomocou manometra a vákuovej pumpy. Manometer pri tom ukazuje, koľko vzduchu je v potrubí. Keď je vákuovanie ukončené, je potrebné skontrolovať, či niekde nevniká vzduch. Ak je všetko v poriadku, odpojíme vákuovú pumpu a otvoríme ventily na vpustenie chladiva.

Kontrola, prevádzka a chladenie. Na záver zapojíme klimatizáciu do elektrickej siete, urobíme všetky potrebné nastavenia a samozrejme, všetko po sebe upraceme. Klimatizácia do domu alebo bytu môže byť spustená. Jej ovládanie vám predvedieme.

Firma OPRAVY.SK vykonáva predaj a inštalácie klimatizácií. Preto v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese: opravy@opravy.sk, alebo rovno vyplnte objednávku: www.opravy.sk  radi Vám poradíme a poskytneme riešenie vašej situácie. 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi